Forum taneczne

Kategoria ogólna => Dyskusja ogólna => Wątek zaczęty przez: jezebel w Grudzie 08, 2014, 09:22:14Tytuł: Jak zdefiniować współczesny taniec?
Wiadomość wysłana przez: jezebel w Grudzie 08, 2014, 09:22:14
Witam,
Mam takie pytanie odnośnie tańca współczesnego, otóż wielu nauczycieli tańca niepotrafi dokładnie zdefiniować terminu taniec współczesny. Jak powinno rozumieć się ten termin? Szukałem trochę po innych forach, ale nikt nie sprecyzował tej formułki w sposób zrozumiały dla mnie. Proszę o pomoc bo już się w tym gubię.  :) Może znajdą się jakieś doświadczone w tej dziedzinie osoby.  ;)


Tytuł: Odp: Jak zdefiniować współczesny taniec?
Wiadomość wysłana przez: Kburzym w Grudzie 10, 2014, 01:05:21
Nie napisze Ci konkretnej definicji. Wywodzi się od tańca klasycznego i jest jego "alternatywną" wersją. Wyrównia się dużo większą swobodą ruchu, mniejszymi ramami.


Tytuł: Odp: Jak zdefiniować współczesny taniec?
Wiadomość wysłana przez: jezebel w Grudzie 10, 2014, 05:05:05
Taniec współczesny – taniec oparty na idei baletu, pozbawiony jednak jego sztywnych zasad, w szczególności kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza, który tańcząc układ, stara się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. Taniec współczesny jest bardzo luźną formą tańca, to znaczy, że nie ma ograniczeń tak, jak w balecie, co do ustawienia ciała – tutaj tancerz ma ogromną dowolność w kreowaniu ruchu, wykorzystywany jest tu ciężar ciała, grawitacja, oddech, swingi itp. W latach 70. XX wieku za sprawą Piny Bausch powstał teatr tańca, opierający się o technikę tańca współczesnego.
Czy można to tak zdefiniować?


Tytuł: Odp: Jak zdefiniować współczesny taniec?
Wiadomość wysłana przez: Rbrydz w Grudzie 10, 2014, 05:12:06
Tak można. Prawie idealna definicja. Tylko, że pod tą definicje można by też podpiąc taniec jazzowy.


Tytuł: Odp: Jak zdefiniować współczesny taniec?
Wiadomość wysłana przez: jezebel w Grudzie 10, 2014, 11:28:46
Poszukałem trochę po innych forach i ta definicja jest moim zdaniem najodpowiedniejsza.
 zdefiniować taniec współczesny jednoznacznie jest moim zdaniem b. trudno, ponieważ jest to coś, co się cały czas dzieje, i definicja sprzed 20 lat mówiąca o czymś nowym, dzisiaj to już klasyk. Ponadto na świecie taniec współczesny jest tak różnorodny, że czasem patrząc na styl z jednego kraju czy szkoły i porównując z innym, to można się w ogóle zastanawiać, gdzie tu punkty wspólne (a jednak jakieś są, i w sumie na nich - opisowo - można by stworzyć jakąś definicję). Poza tym zakres tańca współczesnego się bardzo rozszerza, związane jest to z rozwojem teatru tańca, t. współczesny (w tym wypadku często określany mianem postmodern dance) 'zagarnia' i czerpie z takich rzeczy jak np. performance, konceptualizm, itd., często czerpie z różnych innych stylów i technik (również sobie przeciwstawnych, np. ktoś czerpie z klasyki, a ktoś z afro, itd.). Tak więc nawet odwołując się do jakiejś klasycznej definicji, że t. współczesny charakteryzuje się tym, tym i tym (def. głównie zbudowana na różnicach od t. klasycznego ;) ), to trzeba by tu jeszcze dodać mnóstwo wyjaśnienień, i różnych uściśleń.


Tytuł: Odp: Jak zdefiniować współczesny taniec?
Wiadomość wysłana przez: EmilBW w Marzec 15, 2015, 03:23:13
Bardzo dobra definicja tańca współczesnego.


Tytuł: Odp: Jak zdefiniować współczesny taniec?
Wiadomość wysłana przez: KKasia w Czerwiec 27, 2015, 12:11:39
Sama lepiej bym tego nie ujęła...______________________
praca Jasło (http://www.podkarpackatablica.pl/kategoria-16-49/powiat-jasielski/jaslo/praca.html) , najlepsze życzenia urodzinowe (http://www.najlepszezyczenia.pl/zyczenia/1/Urodziny.html)  , ogłoszenia Mława (http://www.mazowieckatablica.pl/kategoria-0-106/mlawa-i-pow/mlawa.html) , oferty pracy Mielec (http://www.podkarpackatablica.pl/kategoria-16-97/powiat-mielecki/mielec/praca.html) , wyprowadzanie psów Warszawa (http://www.pet-sitters.pl/kategoria-1-391/mazowieckie/warszawa/opieka-nad-zwierzetami.html)


Tytuł: Odp: Jak zdefiniować współczesny taniec?
Wiadomość wysłana przez: konson w Padziernik 11, 2015, 11:32:57
Według mnie taniec współczesny to taniec luźny, nieskrępowany kulturowymi i muzycznymi ograniczeniami :D